Nagai sudaryti iš gyvų kamieninių ląstelių, kurios sparčiai dalijasi, todėl ypač jautrios chemoterapijai.4, 5, 6 Dėl to krūties vėžiu sergančioms moterims ir prostatos vėžiu sergantiems vyrams, gydomiems taksanų grupės vaistais, dažnai pažeidžiami nagai. Pažeidimų tipai ir sunkumas skiriasi, bet nuo daugelio intraveninių chemoterapinių vaistų naguose gali atsirasti griovelių – vadinamųjų Beau linijų. Griovelių atsiradimas sutampa su chemoterapijos cklais. Jeigu chemoterapija nagus pažeidžia smarkiau, jie praranda spalvą, pradeda trupėti, gali išsivystyti ūminis apynaginis landuonis, onicholizė, o kartais nagas gali net ir visai nunykti. (žr. paveikslėlius šalia). Pažeisti nagai dažnai pasidaro negražūs ir chemoterapijos laikotarpiu tampa dar viena su išvaizda susijusia problema.2 Kur kas sunkesnės pasekmės – skausmas, dėl kurio tenka atsisakyti kai kurių kasdienių darbų, ir antrinė infekcija, ypač kai pacientams kartu pasireiškia ir neutropenija, nes nagai gali tapti sisteminės infekcijos šaltiniu.

Manoma, kad nagai pažeidžiami ne tik dėl greitai besidalijančių nagų kamieninių ląstelių žūties, bet ir dėl chemoterapinių preparatų antiangiogeninių ir neurogeninį uždegimą sukeliančių savybių.4, 5, 6,7 Jei chemoterapijos poveikis itin stiprus, nago plokštelė gali atkilti nuo nago guolio. Tai gali sukelti skausmą, antrinę bakterinę ir grybelinę infekciją ir dar labiau pažeisti nagą.5,6,7

Kaip išvengti nagų pažeidimo chemoterapijos laikotarpiu

Pirmiausia būtina įsitikinti, kad nėra kitų visą organizmą apimančių ar vietinių medicininių būklių, kurios galėtų turėti įtakos nagų sveikatai ir išvaizdai, o tada, jei įmanoma, gydyti arba tinkamai taikyti profilaktines priemones. Galimos būklės:

 • Nago guolio trauma
 • Nago guolio grybelinė infekcija
 • Sisteminės ligos, pavyzdžiui, psoriazė
 • Neseniai buvusi bendra infekcija ar nepakankama mityba

Nors tvirtų įrodymų dar trūksta, visgi daugiau dėmesio reikia skirti mitybai – žr. puslapį apie sveikus nagus. Kai dar nebuvo Polybalm balzamo, chemoterapija gydomiems pacientams buvo rekomenduojamos įvairios vietinio gydymo priemonės, įskaitant vazelininius drėkinamuosius balzamus, nagų lakavimą ir šaldymą.

Drėkinamieji balzamai. Daugelis pacientų teisių gynimo grupių pataria nagų guolį įtrinti drėkinamaisiais balzamais. Remiamasi prielaida, kad įtrinant nagų odeles (kutikulas) aliejais galima geriau laikytis gydymo režimo, išvengiant nagų įtrūkimų, kurie gali būti infekcijos ir nago guolio pažeidimo priežastis. Intuityviai patarimai atrodo naudingi, bet nėra jokių tyrimų, kurie paremtų šią praktiką ar patartų, kuriuos balzamus naudoti. Šitai ir buvo viena iš priežasčių atlikti polifenolių gausaus balzamo tyrimą.

Polybalm. Remiantis reikšmingais „Polybalm“ tyrimo rezultatais, ištirtasis balzamas, mokslininkų pavadintas Polybalm, turėtų būti laikomas standartine priežiūros priemone siekiant išvengti nagų pažeidimo. Šis balzamas jau prekyboje. Jo gamybai taikomos specialios technologijos, todėl išsaugomi eteriniuose aliejuose esantys polifenoliai ir sveikatai naudingas medicinines savybės1, 2, 3, 4. Atliekant tyrimą keliems pacientams, vartojusiems tiriamąjį balzamą, visgi pasireiškė nagų pažeidimų. Mokslininkai nustatė, kad pažeidimų pasireiškė tiems pacientai, kurių nagai jau iki tyrimo buvo pažeisti ir ypač jautrūs chemoterapijos šalutiniam poveikiui, arba pacientams, kuriems buvo skiriamos labai didelės chemoterapijos dozės. Tokiais atvejais rekomenduojamos dar ir papildomos priemonės, pavyzdžiui, nagų guolių šaldymas (žr. toliau).

Nagų lakavimas. Pacientams dažnai patariama nagus lakuoti, nors yra žinoma, kad lako valikliai nagus sausina. Kai kurie žmonės teigia, kad lakavimas padeda, bet iki šiol nėra paskelbta perspektyvinių tyrimų, kurie patvirtintų nagų lakavimo naudą chemoterapijos laikotarpiu arba sveikoje populiacijoje.

Nagų guolių šaldymas. Prieš keletą metų esame paskelbę ataskaitą, iš kurios matyti, kad  chemoterapijos šalutinį poveikį nagams padeda mažinti nagų guolių šaldymas lediniame vandenyje.7 Tai reiškia, kad vykstant chemoterapijai paciento rankos ir kojos turi mirkti vandenyje su ledo kubeliais ar tiesiog grūsto ledo gabalėliais.  Suprantama, šis metodas niekada neprigijo intensyviai dirbančiuose chemoterapijos skyriuose. Į rinką tiekiamų šaldomųjų pirštinių poveikis buvo tiriamas keliuose atsitiktinės imties tyrimuose.8, 9 Mūvint šias pirštines nagai tikrai pažeidžiami ne taip smarkiai, tačiau ir jos nėra itin populiarios tarp Jungtinės Karalystės chemoterapijos skyrių slaugytojų, nes gali uždengti plaštakų venas ir trukdyti vertinti paciento galūnių būklę.

Bendrosios su mityba susijusios priemonės – žr. puslapį „Sveiki nagai“


Šaltiniai

 1. Delaquis P et al: Antimicrobial activity of essential oils. Int J Food Microbiol 74(1-2):101-9, 2002
 2. Smith-Palmer A et al: Antimicrobial plant essential oils. Applied Microbiol 26(2):118-22, 2002
 3. Baratta et al: Antimicrobial & antioxidant of essential oils. Flavour & Frag J 13(4):235-44, 2001
 4. Minisini AM et al: Taxane-induced nail changes. Ann Oncol 14:333-337, 2003
 5. Battegay EJ: Angiogenesis: Mechanistic insights. J Mol Med 73:333-346, 1995
 6. Wasner G et al: Docetaxel-induced nail changes: J Neurooncol 58:167-174, 2002
 7. Ding P & Thomas R: Solution for docetaxel onycholysis. Clin Focus Can Med 2(1):18-19, 2010
 8. Scottie F et al: frozen glove to prevent docetaxel-induced onycholysis. JCO 23 (19): 4424-29, 2005
 9. Ishiguro H et al: Freezing for docetaxel-induced nail toxicity. Sup Care Can 20:2017-2024, 2012
 10. lorian Scotté, et al. “Multicenter Study of a Frozen Glove to Prevent Docetaxel-Induced Onycholysis ” JCO 23 (19): 4424-4429 ( 2005).
 11. Ding P & Thomas R: A cool solution for docetaxel induced onycholysis. Clinical Focus on Cancer Medicine 2(1):18-19, 2010
 12. Katsimbri P, : Prevention of chemotherapy-induced alopecia using an effective scalp cooling system. Eur J Cancer 36:766-771, 2000
 13. Scottie F,  et al: Muticenter study of a frozen glove to prevent docetaxel-induced onycholysis.JCO 23 (19): 4424-4429, 2005